Tegoroczne ferie zimowe mogą okazać się nie lada wyzwaniem pod wieloma względami. W związku z panującą pandemią przyszło nam spędzać je w domu. Trudno powiedzieć ile razy każdy z rodziców w ostatnim czasie słyszał zdanie “Nudzi mi się.” lub pytanie “Pobawisz się ze mną?”. Gotowi na to, żeby odpowiadać na potrzeby zarówno dzieci jak i rodziców postanowiliśmy podrzucić wam kilka pomysłów na to, jak w kreatywny i prosty sposób spędzić czas “domowych ferii zimowych”.

“Wehikuł czasu”

Na początek musimy oczywiście zbudować nasz wehikuł. Chyba każdy z nas pamięta zabawę w “budowanie bazy”. Stół i krzesła jako konstrukcja, narzucamy koc, poduszki do środka w ramach wypełnienia przestrzeni naszego wehikułu, lub na zewnątrz jako element konstrukcji. Z całą pewnością nie musimy się martwić, że dzieciom zabraknie pomysłów na aranżację tej przestrzeni.

Cóż to byłby za wehikuł, którym nie moglibyśmy podróżować. Czas na podróż w przeszłość! Dzieci naprawdę lubią słuchać o tym, co mama czy tata robili, kiedy sami byli w ich wieku. Stare zdjęcia, czy zdjęcia kiedy dzieci były niemowlakami w połączeniu z zabawnymi historiami rodzinnymi sprawią, że najmłodsi z całą pewnością będą słuchali jak zaczarowani.

“Piracka przygoda”

Prosta sprawa. Rodzice rysują mapę mieszkania i zaznaczają na niej miejsca, w których znajdują się ukryte wcześniej skarby. Skarbem może być zwyczajny przedmiot codziennego użytku, drobny upominek, słodycz, którą nasza pociecha lubi najbardziej czy element przygotowanego przez nas rebusu, żeby zabawa trwała troszkę dłużej.
To zabawa, którą dzieciaki pokochają zdecydowanie.

“Smaki świata”

Ta zabawa jest świetna nie tylko pod względem tego, że daje ogrom radości dla uczestników, ale może stać się dobrą okazją do tego, żeby przekonać “niejadków” do spróbowania nowych rzeczy. Kroimy owoce i warzywa na małe kawałki, a oczy przywiązujemy szalikiem. Zadanie polega na rozpoznawaniu produktów za pomocą zapachu i smaku.

Oprócz warzyw i owoców możemy oczywiście wykorzystać inne produkty znajdujące się w naszej kuchni.

– Wiktoria Wiewiórka
Studentka III roku UAM Poznań
Wydział studiów edukacyjnych