Z okazji zakończenia cyklu zajęć dla osób z niepełnosprawnością 29.10.2019, organizowanych przez Wielkopolską Akademię Sztuk Walki, rozmawialiśmy z Krzysztofem Bortnikiem– prezesem klubu. Chcieliśmy dowiedzieć się jak podsumowuje tę inicjatywę, jakie widzi postępy wśród uczestników tego projektu oraz wiele innych szczegółów dotyczących zajęć.

 

Skąd inicjatywa zajęć dla osób niepełnosprawnych?

Pomysł wyszedł z tego, że dwa stowarzyszenia realizują projekt. Jedno z nich działa w obszarze osób z niepełnosprawnością, natomiast drugie, czyli Wielkopolska Akademia Sztuk Walki prowadzi treningi Karate. Pomyśleliśmy, że dobrym pomysłem byłoby to połączyć i zacząć wdrażać osoby niepełnosprawne w treningi Karate. My nie jesteśmy pionierami na skalę krajową, ale jeśli chodzi o region– na pewno tak.

Czy potrzebne są szczególne kwalifikacje do prowadzenia takich zajęć?

Niekoniecznie. Mamy w naszym zespole fizjoterapeutę. Na pewno do zajęć i kształcenia w obrębie samego Karate są potrzebne kwalifikacje, natomiast czy szczególne dla osób z niepełnosprawnością? Wydaje mi się, że nie. Mamy tak jak wspomniałem pomoc ze strony wykwalifikowanego specjalisty, konsultowaliśmy co z kim możemy zrobić, żeby nikomu nie stała się krzywda. Różne osoby miały różne ograniczenia, ta konsultacja medyczna była nam bardzo potrzebna przed tymi zajęciami.

Czy trening zależy przede wszystkim od możliwości danego uczestnika? Jest to kwestia indywidualna?

Z racji tego że połączyliśmy zajęcia osób z danymi dysfunkcjami z zajęciami dla osób w pełni zdrowych musieliśmy dostosować treningi do poszczególnych osób, ale myślę że nam się to udało, atmosfera była dobra. Oprócz tych kwalifikacji twardych, myślę, że po prostu trzeba mieć trochę empatii. Dla nas radość tych osób jest bezcenna. Chcieliśmy, żeby uczestnicy nie czuli się stygmatyzowani, żeby pokazać im, że nie ma barier. „Jesteście z nami” i nie litować się nad nimi, a przede wszystkim wymagać.

Pokazaliście, że są traktowani tak, jak pozostali uczestnicy?

Tak, ponieważ jeśli ktoś ma niesprawne nogi, to ma sprawne ręce, może balansować całym ciałem. Chcemy pokazać, że dla nikogo nie ma ograniczeń. Na pewno na tym nie zakończymy.

Rozumiem, czy jest może potrzebny specjalny sprzęt, który ułatwi wykonywanie danych ćwiczeń?

Pomogły nam bardzo maty treningowe różnych typów, na pewno manekiny, rękawice bokserskie. Gdybyśmy tych sprzętów nie mieli wiele ćwiczeń na tej twardej podłodze by po prostu nie wyszło.

Widać było zaangażowanie uczestników, szczególnie przy użyciu właśnie rękawic bokserskich. Dobrze, że jest możliwość korzystania z takich sprzętów. Czy treningi dla osób niepełnosprawnych zostały zakończone?

Pierwsza Edycja sześciu treningów w tym roku jest zakończona. Natomiast druga edycja zacznie się w roku 2020 od lutego do marca, ale tak jak powiedziałem tutaj na zbiórce–mam nadzieję, że poza projektem też będziemy się z tymi ludźmi spotykać. Musimy wspólnie z zarządem Akademii wygospodarować czas, żeby rozpocząć szerszą współpracę.

Zajęcia odbywały się raz w tygodniu?

Raz w tygodniu. Myśleliśmy, że będzie to trwało tylko godzinę, czyli część regularnego treningu, ale okazało się, że uczestnicy spokojnie wytrzymują cały półtoragodzinny wymiar treningowy. Na drugi cykl warsztatów mamy pomysł, aby treningi połączyć z nauką prostych układów „Kata”, aby uczestnicy później mogli pokazać się jako grupa. Zaprezentować to, czego się nauczyli i co stąd wynieśli.

 Czy widać postęp u tych osób?

Myślę, że tak. Nie jestem znawcą medycyny, ale z tego co widzę na treningach osoby z daną niepełnosprawnością powinny wykonywać więcej ćwiczeń parterowych, przede wszystkim rozciąganie i trenować ze zdrowymi ludźmi, bo rehabilitacja sama w sobie jest im bardzo potrzebna, ale to atmosfera w dużym stopniu leczy.

To też pewnie podnosi na duchu tych uczestników, sam kontakt I możliwość ćwiczeń z innymi ludźmi.

Oczywiście, rehabilitacja społeczna. My nie głaskamy tych ludzi, przede wszystkim wymagamy. Swoje muszą przepracować, chcemy z treningu na trening podnosić im poprzeczkę.

W takim razie życzę powodzenia, dziękuję za rozmowę.

Dziękuję również.

 

Materiał przygotowała
Zuza Bućkowska 

____________
Zapraszamy na nasz fanpage StacjaKrzyz