Nie da się ukryć, że nasza miejscowość od dawien cierpiała na brak miejsca, w którym prowadzona była dzienna opieka nad najmłodszymi. Z każdym rokiem zapotrzebowanie na tego typu usługi rośnie i nie ma się co dziwić, oficjalnie na terenie Gminy żyje ok. 8800 mieszkańców. Według danych demograficznych, w naszej Gminie, tylko w roku 2017 na świat przyszło 91 dzieci. Zakładając, że każdego roku rodzi się podobna ilość dzieci, oznacza to, że taka placówka jak żłobek, jest konieczna.

Prace nad utworzeniem żłobka rozpoczęły się już w 2018 roku. Dnia 6 marca 2019 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu Kazimierz Kuberski, Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zbigniew Hoffmann, Wojewoda Wielkopolski wręczyli samorządowcom promesy w ramach programu MALUCH+. Gmina Krzyż była jedną z jednostek samorządu terytorialnego, która partycypowała o środki i otrzymała wsparcie z programu. Pozostało zabierać się do pracy i pomysł przerodzić w czyn.

Cała operacja nie trwała długo. Ponieważ już 9 września 2019, przy ul. Zachodniej 15 odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego żłobka w Krzyżu Wielkopolskim i drugiego przedszkola. Jak można się domyśleć, jest to sytuacja niecodzienna, wyczekiwana przez mieszkańców od dawna. Na uroczystość otwarcia przybyło wielu gości w tym Poseł na Sejm RP – Maria Małgorzata Janyska, Starosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego – Feliks Łaszcz, Burmistrz Krzyża Wielkopolskiego – Rafał Sroka i inni.

Do żłobka zostało zakwalifikowanych 24 dzieci, nad którymi już na dzień dzisiejszy prowadzona jest opieka. Należy zaznaczyć, że jest to początek i prawdopodobnie metodą małych kroczków, liczba miejsc będzie wzrastać.

____________
Źródła
Zdjęcia https://bit.ly/2kwhnwS
Dane demograficzne  https://bit.ly/2k8YpMm
Informacje ogólne http://krzyz.pl