VI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. A. Sulimy-Suryna

Blisko 180 wierszy przysłało 117 twórców z całej Polski i zza granicy na VI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Andrzeja Sulimy-Suryna, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury w Trzciance. Prawdziwą „wisienką” na tym poetyckim wydarzeniu był koncert Grzegorza Turnaua.

Na konkurs wpłynęło 178 zgłoszeń z czego, z powodów formalnych, nie zakwalifikowano 10. Wśród autorów z Polski znaleźli się w tym roku również z Francji, Niemiec i Chicago. W kategorii młodzieżowej dopuszczono 28 zestawów wierszy, zaś w kategorii dorosłych 140 zestawów poetyckich. Jury w składzie: Dorota Ryst–poetka, Jerzy Borowczyk –dr hab., Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz Mariusz Grzebalski –poeta po wnikliwej analizie trzech zestawów wierszy postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: w kategorii młodzieżowej: I nagrodę –Aleksandrze Majówce z Chełma oraz dwa równorzędne wyróżnienia:

Julii Lenkiewicz z Ostrołęki i Weronice Budzyńskiej z Lublina, w kategorii dorosłych: I nagrodę –Agnieszce Marek z Bielska Białej, dwie równorzędne II nagrody –Wojciechowi Roszkowskiemu z Nowego Sącza oraz Łukaszowi Kaźmierczakowi z Koluszek a III nagrodę –Henrykowi Liszkiewiczowi z Piły. W tej kategorii Jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia: Ewelinie Kuśce z Jastrzębia Zdroju, Barbarze Zakrzewskiej z Ostrołęki, Marzenie Jaworskiej z Warszawy.

Jurorzy podkreślili dobry poziom artystyczny nadesłanych zestawów wierszy. – Poezja okazuje się ciągle żywotnym medium wrażliwości na drugą osobę, na piękno, na cierpienie… Konkurs Poetycki im. Andrzeja Sulimy-Suryna w Trzciance wrósł już mocno w pejzaż polskiej poezji i kolejna jego edycja przynosi kilka ciekawych propozycji i zjawisk na literackiej mapie – można przeczytać w protokole z obrad Jury.

Po części oficjalnej przyszedł czas na muzyczną część konkursu. Podczas tegorocznej edycji  mieszkańcy Trzcianki oraz laureaci wysłuchali koncertu Grzegorza Turnaua, który promuje nową płytę „Bedford School”. Półtoragodzinne spotkanie z mistrzem, określone zostało jako przepiękna uczta muzyczna, a o dużym zainteresowaniu koncertem świadczy fakt, że już kilka dni po uruchomieniu sprzedaży biletów, cała, blisko 400-osobowa sala wypełniona była po brzegi.

Przy tak dużym przedsięwzięciu nie obyłoby się bez sponsorów. Projekt jest współfinansowany ze środków samorządu województwa wielkopolskiego. Dużym wsparciem dla organizatorów była również Firma „Danex” z Roska, zajmująca się przetwórstwem grzybów oraz  warzyw i owoców.  Nagroda Główna w kategorii młodzieżowej została ufundowana przez burmistrza Krzyża Wielkopolskiego.

Patronat Honorowy nad konkursem objął Stanisław Soyka.

Marek Joachimiak

_______________
Polecamy https://www.youtube.com/watch?v=SP8Z3hre89g
Fotki zaczerpnięte fanpage Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. K. Iłłakowiczówny w Trzciance