Już 20 minut dziennie spędzonych w naturalnym otoczeniu – w parku, na łące, w pobliżu rzeki czy jeziora – znacząco obniża poziom hormonu stresu– informuje Waldemar Kruk interwent kryzysowy.

Takie wnioski płyną z badania naukowców z Uniwersytetu w Michigan opublikowanego na łamach pisma „Frontiers of Psychology”. Jak to pięknie naukowcy nazwali „pigułką natury”, osoby zajmujące się interwencją kryzysową, psychologowie, psychoterapeuci mogliby przepisywać jak medykamenty osobom zmagającym się ze stresem, 20 minut kontaktu z naturą dziennie. Nasi mieszkańcy mają to szczęście żyć w otoczeniu lasów, rzek, jezior, Wystarczy zaledwie 15 minut spacerem z centrum miasta aby znaleźć się w Obszarze Natura 2000 i obcować z naturą.

A co daje nam kontakt z naturą:

  1. Redukuje poziom stresu
  2. Daje nam ukojenie i relaks
  3. Kontakt z naturą leczy
  4. Wzmacnia więzi społeczne
  5. Poznanie otaczającego nas świata

Dlatego walcząc o swoje zdrowie psychiczne i nie tylko, zachęcam do korzystania z zasobów jakie daje nam nasza okolica. Szczególnie zachęcam do spacerów po lesie, jazdy na rowerze, w czasie których możemy nie tylko podziwiać drzewa szumiące historią naszych lasów ale również zbierać grzyby, których nie brakuje w naszych lokalnych lasach. Dla lubiących wodę która koi wzrok i słuch pozwala się wyciszyć, zachęcam do wędkowania nad jęziorem oraz spływy kajakowe po Drawie dla podniesienia adrenaliny. A dla bardziej zaawansowanych i łaknących większych wrażeń zachęcam do biwakowania po naszych lasach oraz bushcraftu. Zachęcam zatem do aktywnego odpoczynku a nasz układ nerwowy i odpornościowy nam za to podziękuje.

 

Interwent Kryzysowy
Student Uniwersytetu SWPS Wydziału Psychologii Prawa w Poznaniu na kierunku Psychologia
Waldemar Kruk

Tel +48 517 458 264
e-mail: waldek.kruk77@wp.pl
Adres Poradni:
Ul. WIosenna 3
64-761 Krzyż Wielkopolski

Godziny spotkań do uzgodnienia telefonicznego (oprócz środy) każdy inny dzień dostępny.
Możliwość spotkań również w wersji online poprzez aplikacje.
Fanpage: Poradnia Interwencji Kryzysowej

Jezioro Radzyń Duży późną wiosną, gmina Krzyż Wielkopolski.