„Łuny goreją u brzegów Noteci” – I Powiatowy Konkurs Historyczny dotyczący Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 (Goraj-Zamek, 20 grudnia 2022 r.)
20 grudnia br. Zespół Szkół Leśnych im. inż Jana Kloski w Goraju (powiat czarnkowsko-trzcianecki, województwo wielkopolskie) był gospodarzem konkursu historycznego pn. „Łuny goreją u brzegów Noteci”, adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych. W tytule wykorzystano cytat z poezji Romana Wilkanowicza. Tematyka konkursu dotyczyła zmagań o niepodległość i granice w latach 1918 – 1920 na ziemiach nadnoteckich, a zwłaszcza Powstania Wielkopolskiego. Inicjatorem i współorganizatorem przedsięwzięcia był dr hab. Arkadiusz Słabig, działacz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. W konkursie wzięli udział przedstawiciele placówek oświatowych z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się reprezentanci: Zespołu Szkół Leśnych im. inż. Jana Kloski w Goraju, Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie i Edukacji Lubasz (Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego).
Konkurs był objęty honorowym patronatem przez: Ministra Klimatu i Środowiska, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Starostę Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu i Kierownika Muzeum Ziemi Czarnkowskiej. Inicjatywami towarzyszącymi były: wykład Marcina Podemskiego (edukatora z Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Poznaniu) na temat dziejów Powstania w ujęciu regionalnym, a także wystawa panelowa o podobnej tematyce udostępniona zwiedzającym do końca grudnia. Podczas konkursu zaprezentowano album pt. Oni dla nas, my dla Nich, którego autorka – Karolina Rążewska-Golik (Muzeum Ziemi Czarnkowskiej) – zasiadła w jury. W organizację konkursu aktywnie włączyli się: Dyrektor Albert Tabaka, liczni nauczyciele, wychowawcy i uczniowie ZSL w Goraju, którzy zasłużyli na słowa najwyższego uznania i podziękowania. Powstańcze święto zwieńczyło złożenie symbolicznej wiązanki na mogile powstańców na cmentarzu parafialnym w Lubaszu.
Tekst i zdjęcia: Arkadiusz Słabig