PKP Polskie Linie Kolejowe planują rozbiórkę mostu w okolicach miejscowości Łokacz Wielki (powiat czarnkowsko-trzcianecki). Z tą decyzją nie zgadzają się trenujący tam kajakarze. Filary mostu tworzą bowiem tzw. bystrze, czyli miejsce na rzece, w którym nurt wyraźnie przyspiesza. To jedno z niewielu miejsc, gdzie takie treningi mogą się odbywać.

Kolej buduje nowy most na Drawie w ramach remontu linii Poznań-Szczecin. To oznacza, że stara przeprawa zostanie rozebrana. Niezadowoleni z tego są przyjeżdżający tam z wielu regionów kraju kajakarze.

Bystrze tworzy się za mostem kolejowym. Imituje miejsca, które pojawia się na każdej rzece górskiej, czyli cofki. Występują one, gdy woda płynie w przeciwną stronę do głównego nurtu

– tłumaczy Tomasz Majka z Akademickiego Klubu Kajakowego Panta Rei przy Politechnice Poznańskiej.
Przeciwko decyzji kolei protestują również mieszkańcy gminy Krzyż. Spółka PKP PLK nie pozostawia jednak złudzeń i stary most zostanie rozebrany.

Zgodnie z projektem obecny obiekt zostanie zastąpiony nową konstrukcją bez filarów w nurcie rzeki. Nie będzie on ingerować w Drawę, zatem zostanie zachowany jej naturalny stan

– podkreśla Radosław Śledziński z biura prasowego PKP PLK. Przedstawiciele spółki mówią, że był już czas na konsultacje społeczne, jednak wówczas nikt nie interweniował w sprawie starego mostu.

Autorzy:
Wojciech Wysopal/Jakub Ptak

Źródło:

https://poznan.tvp.pl/54218949/kajakarze-kontra-pkp