Jeszcze niedawno pisałem o marzeniach, a dziś mogę potwierdzić wielkie nazwiska, które wystąpią w ramach X Letnich Spotkań Kameralnych w Krzyżu Wlkp.

Gdy dwa miesiące temu pisałem o proponowanych koncertach w Krzyżu Wlkp. nie przypuszczałem, że wszystko to dojdzie do skutku. Za chwilę wytłumaczę, dlaczego.

Wsparły nas samorządy wszystkich szczebli

Nieoczekiwanie naprzeciw naszym marzeniom wyszły samorządy spoza naszego miasta. Festiwal wsparł finansowo starosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego i marszałek woj. wielkopolskiego. Ma to dla naszego środowiska podwójne znaczenie. Z jednej strony kolejny raz możemy gościć wybitnych artystów, a z drugiej strony cieszy nas docenienie przez oba wymienione samorządy naszej pracy. Oba projekty napisała pani Katarzyna Hołyst, która od ubiegłego roku jest częścią naszego stowarzyszenia. Tak więc Letnie Spotkania Kameralne odbywają się w bieżącym roku dzięki środkom pozyskanym od miasta Krzyża, powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego i samorządu województwa wielkopolskiego. Od niemal początku wspierają nas darczyńcy prywatni.

Od kilku lat działalność naszych artystów i członków stowarzyszenia dostrzegają zarówno wymienione samorządy jak i władze centralne. Honorowe odznaki „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego” otrzymali: Iwona Hossa, Teresa Lorenc, Katarzyna Waśko, Jarosław Bręk, Ryszard Szydełko i Piotr Szychowski. Minister Kultury wyróżnił honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Teresę Lorenc. W bieżącym roku wystąpiliśmy jako środowisko o nadanie honorowej odznaki „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego” dla pana Stanisława Lorenca. Od początku podkreślam, że organizacja festiwali, spotkań czy wystaw, to nasza praca zbiorowa i wykonujemy ją społecznie.

Jak Teresa Żylis-Gara i Wiesław Ochman?

Gdyby wydarzyło się to niespełna 50 lat temu i do Drezdenka oraz Krzyża przyjechali Teresa Żylis-Gara i Wiesław Ochman, to z pewnością pisałaby o tym cała prasa polska i europejska. Dziś tzw. „wysoka kultura” nie wzbudza takich emocji, nad czym bardzo ubolewam. Niewątpliwie takie porównywalne wydarzenie będzie miało w bieżącym roku w obu naszych miasteczkach, gdyż oboje artyści, których na pewno tu ugościmy mają za sobą już piękną karierę, a że są bardzo młodzi to także wielkie perspektywy. Piszę tu o Aleksandrze Olczyk i Piotrze Buszewskim. Tylko pandemia przeszkodziła pani Aleksandrze zadebiutować na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku, a w przypadku pana Piotra z tej samej przyczyny odwołano Jego występ w berlińskiej Staatsoper. Znawcom nie muszę mówić o jakiej marce mówimy. Jest to już „dach świata”. W przypadku śpiewaków operowych nie zawsze jest sprawiedliwie. Największą popularnością cieszą się soprany i tenory, podczas gdy pozostałe głosy dużo mniej. Czekamy jeszcze na decyzję Fundacji PZU i domknięcie koncertu poświęconemu C. K. Norwidowi, gdzie znów ma wystąpić znakomite grono artystów: Celina Kotz, Jarosław Bręk i Piotr Szychowski. Przypomnę jedynie, że Dyrektorem Artystycznym obu festiwali jest Jarosław Bręk, który był dwukrotnie nominowany do Nagrody Grammy.

Patronat medialny

Od kilku lat towarzyszy nam lokalna prasa. W roku ubiegłym regularnie o koncertach pisała gazeta „Echa Nadnoteckie”, „Stacja – Krzyż” i „Głos Wielkopolski”. W bieżącym roku także możemy liczyć na przychylność wymienionych redakcji. Warto też śledzić stronę Facebooka Stowarzyszenie Miłośników Muzyko Organowej i Kameralnej „Sauerianum”. Znajdziecie tam Państwo zapowiedzi koncertów oraz fotorelacje. Pełną informację o koncertach podam w czerwcu, gdy wszystko zostanie dopięte na „ostatni guzik”.

 

Wiesław Pietruszak

zjęcie:  www.mgokkrzyz.pl/