Ludzie nie od dziś muszą konfrontować się z wieloma odmianami stygmatyzacji. Epidemia COVID-19 sprawiła, że etykietowanie, dyskryminacja, traktowanie w odmienny sposób czy piętnowanie, stają się zatrważającą codziennością dla wielu osób. Powodów przez które problem ten rozrósł się na taką skalę jest wiele. Nie da się ukryć, że COVID-19 początkowo niósł za sobą ogrom niepewności, nic dziwnego więc, że boimy się tego co nieznane. Jednak czy nasze własne obawy są usprawiedliwieniem tego, że traktujemy innych jakby byli “naznaczeni”?

Wytykanie palcami, wyzwiska, podszepty. –„Nie idź tam, ona ma COVID”, „odsuń się od niej”.  -To gesty, które dotykają nie tylko osoby chore lub takie, które są w trakcie przebywania choroby, ale także ich bliskich czy ludzi, którzy się nimi zajmują. Z takimi zachowaniami spotkała się między innymi pani Przemysława Wachowiak, która pomaga tym, którzy potrzebują wsparcia w związku z COVID-19.  – Wie pani co? – Dodaje pani Przemysława. – Ja po prostu tego nie rozumiem. Tym bardziej, że z tym wirusem będziemy żyć, każdy może zachorować. Ludzie przestali się badać. Albo tego nie robią, bo boją się, że będą piętnowani, albo robią to w tajemnicy. – To właśnie jeden z niepokojących skutków jakie niesie za sobą stygmatyzacja społeczna osób, które miały jakikolwiek związek z panującym wirusem. Ludzie starają się ukrywać objawy choroby i nie dążą do natychmiastowej pomocy medycznej ze względu na to, że boją się dyskryminacji ze strony ich codziennego otoczenia.

Co możemy z tym zrobić? Przede wszystkim szukać rzetelnych informacji na temat tego czym właściwie jest COVID-19 oraz jak zapobiegać temu, żeby się rozprzestrzeniał. Pamiętajmy, że osoby, które zostały dotknięte wirusem często potrzebują pomocy drugiego nawet przy najzwyklejszych czynnościach takich jak zakupy czy wyprowadzenie pupila. Pamiętajmy, że oprócz wielu historii, w których ktoś przegrał walkę z wirusem, jest także wiele historii na temat, że dzięki pomocy i wsparciu sąsiadów czy bliskich wiele osób wygrało “starcie” z COVID -19. Wierzymy, że razem możemy przetrwać ten trudny czas.

Zachęcamy również do korzystania z inicjatyw, które niosą pomoc ludziom będącym w izolacji czy też tym, którzy boją się wychodzić z domów. Można tutaj wymienić działający na terenie gminy Krzyż Wielkopolski Kościół Zielonoświątkowy, który uruchomił „Pogotowie Zakupowe”, inną ogólnopolską inicjatywą jest Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który też niesie pomoc na terenie naszej gminy https://wspierajseniora.pl/

 

-Wiktoria Wiewiórka