W poniedziałek 11 stycznia 2021 r. odbył się w Miałach II Powiatowy Konkurs Historyczny pn. Powstańczym szlakiem ku sercu Puszczy Noteckiej. Organizacji konkursu, podobnie jak w ubiegłych latach, podjęła się Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach wraz z mialskim Kołem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919. Niniejsze przedsięwzięcie, nawiązujące do 102. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, było adresowane do młodzieży z klas VI–VIII szkół podstawowych w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Na „powstańczy zew z serca Puszczy Noteckiej” odpowiedziało 28 uczniów reprezentujących 8 placówek edukacyjnych: Katolicką Szkołę Podstawową im. Świętej Siostry Faustyny w Trzciance, Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim, Szkołę Podstawową im. Polonii Amerykańskiej w Gulczu, Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku, Szkołę Podstawową nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu, Szkołę Podstawową nr 2 im. Jana Pawła II w Wieleniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu i Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach. Młodzież musiała wykazać się wiedzą na temat dziejów Wielkopolan w widłach Warty i Noteci pod zaborami i w okresie odzyskiwania niepodległości w latach 1918–1920. Szczególny nacisk położono na analizę tekstów źródłowych i map ilustrujących mozaikę narodowościową w tej części Wielkopolski, aktywność społeczno-polityczną miejscowej ludności, walki powstańcze, zmagania dyplomatyczne o przebieg granicy i proces adaptacji do nowej, powersalskiej rzeczywistości.

W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, konkurs miał wyjątkowo formę testu on-line. Wykorzystano platformy Google Meet i Testportal.pl.

Uroczystego otwarcia konkursu dokonali: Feliks Łaszcz, Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Anna Paniączyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach oraz dr hab. Arkadiusz Słabig, prezes mialskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919.

Laureatami zostali: Julia Dzudzewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Wieleniu (I miejsce), Jakub Dembski ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach (II miejsce) i Piotr Krupa z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu (III miejsce). Wyróżnienia uzyskali: Oliwier Pedda (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu), Emil Wojciechowski (Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim), Weronika Kapela (Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Siostry Faustyny w Trzciance) i Martyna Nawrot (Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach).

Honorowy patronat nad konkursem sprawowały: Starostwo Powiatowe w Czarnkowie, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Zarząd Główny oraz Zarząd Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Kolejną instytucją, która wsparła działania organizatorów był Bank Spółdzielczy w Wieleniu.

Przekazujemy serdeczne słowa podziękowania młodzieży uczestniczącej w konkursie, nauczycielom – opiekunom, a także wszystkim osobom i instytucjom, które udzieliły nam pomocy organizacyjnej i materialnej.

Do zobaczenia w styczniu 2022 roku na Powstańczym szlaku [wiodącym] ku sercu Puszczy Noteckiej!

– Arkadiusz Słabig