Narodowe Święto Niepodległości

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów, nie będzie takie, do jakiego byliśmy przyzwyczajeni przez ostatnie lata. Obostrzenia związane ze stanem epidemii uniemożliwiły organizację wielu tradycyjnych w tym dniu wydarzeń.

W Zakładzie Karnym we Wronkach oficjalne uroczystości ograniczono zatem do złożenia przez przedstawicieli Służby Więziennej wiązanek kwiatów oraz zapalenia zniczy pod tablicą upamiętniającą więźniów politycznych więzionych w murach wronieckiego więzienia, oddając w ten symboliczny sposób  hołd wszystkim  walczącym o niepodległą Polskę.

Istniejące ograniczenia nie przeszkodziły jednak w organizacji wydarzeń zdalnych, wykorzystujących środki komunikacji elektronicznej. Dzięki możliwościom, jakie daje funkcjonujący w Zakładzie Karnym we Wronkach radiowęzeł, przygotowano audycję będącą elementem programu readaptacji społecznej „Józef Piłsudski – twórca Niepodległej”. Głównym celem programu jest kształtowanie wśród osadzonych postaw patriotycznych i obywatelskich oraz odpowiedzialności za losy państwa i narodu.

Wyjątkowym w więziennych  warunkach wydarzeniem będzie też udział w akcji „Niepodległa do hymnu”. Jej organizatorzy wskazują, będzie to wyjątkowa okazja do zaakcentowania wspólnotowego wymiaru obchodów Narodowego Święta Niepodległości, która pozwoli wszystkim poczuć się częścią społeczności i doda odrobinę otuchy w tych trudnych czasach. W ramach akcji „Niepodległa do hymnu” 11 listopada w samo południe na antenie lokalnego radiowęzła, podobnie jak w wielu stacjach radiowych i telewizyjnych w Polsce, wyemitowany zostanie Mazurek Dąbrowskiego.

 

Tekst: mjr Danuta Zielińska

Foto: szer. Jolanta Żółkiewska