Od kilku lat funkcjonuje na terenie naszej gminy kopalnia ropy naftowej i gazu. W bieżącym jubileuszowym roku PGNiG wsparła nasz festiwal. Najbliższe dwa koncerty w Drezdenku i Krzyżu Wlkp. będą sfinansowane przez tę firmę.

Każdy, kto śledzi sukcesy naszej młodzieży artystycznej wie, że co roku rodzą się nad Wisłą, Wartą i Odrą niebywałe talenty. Prawda czasami jest okrutna, gdyż większość z nich znajduje pracę poza granicami Polski. Część z nich, dzięki Bogu, pozostaje w kraju, możemy ich podziwiać także w naszym festiwalu. Nie inaczej będzie na tym koncercie. Cała szóstka występujących w Drezdenku i Krzyżu Wlkp. muzyków to laureaci licznych prestiżowych konkursów, muzycy obdarzeni przez Opatrzność wyjątkowym talentem i tym darem będą dzielić się z publicznością zgromadzoną w kościołach najpierw pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku i następnego dnia w kościele Najświętszego Serca pana Jezusa w Krzyżu Wlkp. Oba te koncerty zostały sfinansowane przez PGNiG z Warszawy, która to instytucja ma na terenie naszej gminy kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego.

Dwa słowa o samym kompozytorze. Antonio Vivaldi żył na przełomie XVII i XVIII wieku i pochodził z Wenecji, miasta, w którym było więcej teatrów operowych niż w całej Polsce po I wojnie światowej. Miasto żyło wielką kulturą, w tym muzyką oraz nauką i dało miastu i światu wielu wybitnych kompozytorów. Były to czasy, gdy kompozytorzy regularnie musieli dostarczać nowe utwory do wykonania na dworach. Pod koniec życia – taki los spotkał wielu wybitnych artystów – zmieniły się gusta, a co za tym idzie, muzyka Vivaldiego poszła w zapomnienie. Niedawno wspominałem, że podobny los spotkał utwory J. S. Bacha, ale genialny kantor lipski został odkryty dużo wcześniej. Potem na kanwie motywów zaczerpniętych przez Bacha od Vivaldiego zaczęto szukać dzieł twórcy „Czterech pór roku”. Odkrycie w roku 1926  „rękopisów turyńskich”, czyli partytur do 140 dzieł instrumentalnych, 29 kantat, 12 oper, trzech krótszych dramatów, jednego oratorium oraz wielu fragmentów różnych utworów, dało muzykologom impuls do poszukiwań dalszych utworów w zbiorach w całej Europie. Nieznane dzieła Vivaldiego są odnajdywane do czasów obecnych.

Najbliższe wykonanie być może miało swą prapremierę podobną do tego, co Państwo usłyszycie, wszak ponoć słowa do sonetów poprzedzających każdą część utworu napisał sam Vivaldi. W Drezdenku na zakończenie koncertu wręczymy pani Celinie Kotz list gratulacyjny od Ministra Kultury, a także wyjątkową niespodziankę od księdza proboszcza Zdzisława Palusa. W ten sposób uhonorujemy wieloletnią współpracę ze znakomitą skrzypaczką, z która od dekady oprócz festiwalu realizujemy też liczne inne projekty kulturalne promujące dorobek polskich kompozytorów, także tych mocno zapomnianych. Będzie to także uroczystość dwojga naszych działaczy, gdyż Katarzyna Waśko i Ryszard Szydełko otrzymają z Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.

W Krzyżu Wlkp. koncerty odbędą się w kościele pw. Najśw. Serca Pana Jezusa 21 sierpnia o godz. 19:00 i 28 sierpnia w kościele pw. św. Antoniego o tej samej godzinie.