Człowiek. Jedna osoba, która jak mogłoby się wydawać, nie znaczy absolutnie nic w porównaniu do wielkiego świata, wielkiej historii, istotnych wydarzeń dziejących się codziennie. Jednak każdy z nas jest wpleciony w skomplikowaną siatkę wzajemnych powiązań. Jesteśmy czyimś dziećmi, wnukami, rodzeństwem, przyjaciółmi. Potem sami stajemy się czyimś małżonkami, partnerami, rodzicami, dziadkami. Czas biegnie nieubłaganie, a nasze role w małych społeczeństwach nieustannie się zmieniają. Wchodzimy w interakcje z innymi ludźmi. Zostawiamy swój ślad, który bardzo szybko przechodzi do historii. Czy chcielibyśmy być zapomniani? Nie, oczywiście, że nie, ale co robimy, aby samemu pamiętać o przeszłości? To skąd pochodzisz, dzieje twoje, twojej rodziny i innych osób z regionu mają ogromne znaczenie dla kraju, dla świata. Znacznie większe, niż może ci się wydawać.

Józef Karge

Historia, jaką zwykle znamy to kronika największych nazwisk, galeria postaci, które odmieniły bieg wydarzeń i o których zapomnieć zwyczajnie się nie da. Portal Wielkopolskahistorycznie.pl skupia się na lokalnej, ale równie ciekawej, historii, o której często nie się nie pisze, nie uczy i nie pamięta. Na lekcjach w szkole nie będzie zbyt wiele czasu, by opowiedzieć o Wielkopolanach, będących generałami podczas wojny secesyjnej albo dokładnie omówić postać Przemysła II. Chcemy przypomnieć, jak wiele wielkich, ale i małych osiągnięć dokonało się na ziemi województwa wielkopolskiego. Pragniemy odświeżyć pamięć o osobach, pochodzących z tego regionu, którym udało się wybić poza ramy przeciętności. Dzisiaj takie postacie, jak Czesław Kędzierski, Andrzej Sulima Suryn, czy Ludwik Żychliński mogą być nieznane wielu odbiorcom, a są warte zainteresowania każdego. Podobnie dzieje się z lokalną historią dla wielu wciąż owianą tajemnicą, a przecież początki Księstwa Kaliskiego, „życie” stacji kolejowej w Krzyżu Wielkopolskim czy na pozór zwykle drewniane domy również zasługują na uwagę. Zamierzamy także odsłonić przed czytelnikami niezbadane dotąd historie, mało znane fakty, odkryć, wysłuchać i opisać dzieje tych, którzy dotąd milczeli. Pokażemy, jak wiele cały kraj zawdzięcza Wielkopolsce oraz jak wiele ten rejon ma do zaoferowania również pod względem kulturalnym i turystycznym. To właśnie tutaj można zobaczyć jedyne w swoim rodzaju budynki w kratę, najstarszy znak drogowy w Polsce, włos samego Napoleona, a ponadto spróbować niepowtarzalnych rogali świętomarcińskich.

Naszym celem nie jest tylko popularyzacja lokalnej historii, ale również zachęcenie wszystkich, by nie pozostawać obojętnym na przeszłość, na te najbliższe nam dzieje, rozgrywające się niegdyś w miejscach, w jakich współcześnie codziennie spędzamy czas. Nie pozwólmy sobie samym, ale także kolejnym pokoleniom stać się narodem, nieznającym własnej przeszłości. Poznaj z nami wielkie historie małych regionów!

Polecamy