• Mamy dobre wieści, nasza akcja „Świąteczna Zbiórka Żywności” dobiegła końca.
  • W sumie udało nam się dzięki wsparciu mieszkańców przygotować 2️⃣8️⃣ paczek dla rodzin będących w potrzebie, które poleciliście pisząc i dzwoniąc do nas.
  • Wielkie brawa dla wszystkich zaangażowanych zwłaszcza dla Paulisia Białasik z ALIBI”Pizza-Kebab, która poświęciła wiele swojego czasu i funduszy na przygotowanie wszystkiego.
  • Wiemy, że potrzebujących w naszej miejscowości jest więcej, niemniej jest to świetny początek do dalszej pracy i przeciwdziałania skutkom i następstwom aktualnej sytuacji wywołanej przez COVID19 oraz inne czynniki.
  • Dystrybucją i transportem zajęli się wolontariusze z #PogotowieZakupowe z krzyzkz.

Akcja rozpoczęła się od pani Pauliny, właścicielki  Alibi „Pizza-Kebab”, która skontaktowała się z naszą redakcją, opowiadając o swoim pomyśle. Długo nie trzeba było czekać ponieważ kolejnego dnia rozpoczęliśmy działania przygotowawcze. Wiedzieliśmy, że sprawa jest ważna i godna uwagi, gdyż przez COVID19 dużo osób popadło w różne problemy. Po kontakcie z Czarnkowską Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną i uzgodnieniu zasad bezpieczeństwa ruszyliśmy do działania.

Chcieliśmy pomóc, a inicjatywy oddolne świetnie działają w aktualnym czasie. Można śmiało powiedzieć, że przeprowadzona zbiórka była pomocna nie tylko dla osób, do których trafiły paczki, ale też dla tych, którzy je przygotowywali. Nie zabrakło ludzi zamożnych i tych żyjących skromnie, którzy zrobili na rzecz akcji zakupy. Czasem były to pełne torby różnych produktów, czasem czekolada czy jakaś drobnostka, niemniej każdy dar okazał się bardzo cenny. Trudno opisać zaskoczenie i późniejszą radość na twarzach osób, do których trafiliśmy z paczkami – relacjonuje jeden z wolontariuszy.

Rodziny były rekrutowane na zasadzie zgłoszeń przez inne osoby. Przykładowo zgłaszali się do nas ludzie, którzy opisywali sytuację swoich sąsiadów lub bliskich, którzy znajdują się aktualnie w trudnej sytuacji. Były przypadki, gdzie pracownicy lokalnych sklepów – sprzedawcy – zgłaszali osoby, które robią u nich zakupy i wiedzą, że nie dzieje się u tych osób najlepiej. Warto zaznaczyć, że każde zgłoszenie nie wiązało się od razu z tym, że robiona była komuś paczka. W weryfikacji pomógł Kościół Zielonoświątkowy w Krzyżu, który w wielu przypadkach  potwierdzał ciężkie warunki w danej rodzinie.

Praca zespołowa w czasie pandemii to podstawa. To piękne uczucie, wiedzieć, że pomagasz komuś w chwilach gdzie wydawało się, że nie może liczyć na nikogo. Mamy też nadzieję, że nie będzie to jednorazowa akcja. Możliwe, że przerodzi się w bardziej systematyczny projekt. Póki co ruszamy do analiz tego co udało nam się zrobić – zapewnia jeden z działaczy.

❤️❤️ Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym ❤️

______________
Organizatorzy: Stacja Krzyż, Alibi „Pizza-Kebab, Kościół Zielonoświątkowy w Krzyżu Wielkopolskim