W dniu dnia 28.03.2020r. o godzinie 18:09 OSP Krzyż Wielkopolski otrzymało wezwanie do wypadku  z udziałem samochodu osobowego i motoru, dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. Był to dorosły mężczyzna i dziecko. Podczas czynności operacyjnych prowadzonych przez ratowników zablokowany był fragment ulicy Wojska Polskiego między Restauracją U Klemensa a skrzyżowaniem z ul. Zachodnią.

Nieoczekiwanie okazało się, że hospitalizowany mężczyzna wrócił krótko przed „akcją” zamykania granic z zagranicy a rutynowe badania wykazały, że ma gorączkę.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym i troską o bezpieczeństwo swoich rodzin i bliskich zarząd OSP Krzyż Wlkp. zadecydował, że wszyscy biorący udział w akcji strażacy pozostaną w Remizie na dobrowolnej izolacji i nie wrócą do domów do czasu aż nie będą znane wyniki testów na COVID19 od hospitalizowanych poszkodowanych.

Dla strażaków przebywających w Remizie na dobrowolnej kwarantannie rozpoczął się czas rozstania z rodzinami i oczekiwania na wynik testu przewiezionych do szpitala pacjentów. Należy zaznaczyć, że po konsultacjach z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Czarnkowie kwarantanna nie była wymogiem. Według informacji do jakich dotarliśmy dobrowolnej kwarantannie/izolacji poddali się również inni obecni na miejscu ratownicy i osoby udzielające pierwszej pomocy.

Wielkie słowa uznania należą się wszystkim, którzy wsparli naszych druhów, kiedy przebywali na odosobnieniu. Jak sami napisali w oficjalnym komunikacie, który możemy znaleźć na fanpage OSP Krzyż Dziękujemy władzom Miasta i Gminy Krzyż Wielkopolski za natychmiastowa reakcję i perfekcyjną organizację zaplecza socjalnego. Dziękujemy również Bistro Bar oraz Alibi Pizza-Kebab za przekazanie ciepłych posiłków. Wielkie słowa uznania dla naszych rodzin, które również musiały zmierzyć się z niecodzienna sytuacją.

Ostatecznie 29 marca w godzinach późno-popołudniowych otrzymaliśmy wyniki testów poszkodowanych w wyniku wypadku. Wynik na COVID19 – UJEMNY. Oznaczało to, że wszyscy ratownicy biorący udział w akcji mogli powrócić do swoich domów.  Tym razem skończyło się tylko na strachu i podjęciu słusznych środków przeciwdziałania. Nasi ratownicy okazali się wielką odpowiedzialnością i gotowością do stanięcia na wysokości zadania w trosce o nasze bezpieczeństwo – w tych trudnych dla wszystkich czasach.

Wielkie słowa uznania należą się strażakom z OSP Krzyż Wlkp. ratownikom medycznym, policji i wszystkim innym osobom biorącym udział w akcji ratunkowej a także osobom, które zadbały o naszych druhów.

W jednym z wpisów na stronie internetowej OSP.pl OSP Krzyż oświadczyło, że jesteśmy w pełni zabezpieczeni na najbliższe akcje więc nadal zabezpieczamy teren naszej gminy, oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.  

Osobom poszkodowanym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia a strażakom tyle samo powrotów, co wyjazdów!