27.12.2019 roku obchodziliśmy 101 rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Nasza redakcja postanowiła sprawdzić jak przebiegało ono w naszym regionie.

Gmina Drawsko

Bardzo solidnie do obchodów 101 rocznicy przygotowała się Gmina Drawsko.  Już od godzin porannych na drawskiej ulicy zawisły powstańcze i biało -czerwone flagi. W godzinnach popołudniowych pod Pomnikiem Wdzięczności w Drawsku delegacje złożyły kwiaty. W uroczystość zaangażowały się miejscowe władze oraz delegacje.  Główne obchody zostały przeniesione już tradycyjnie do świetlicy wiejskiej w Pęckowie, gdzie pani Maria Dembska przygotowała wieczornicę z programem słowno-muzycznym „Przed pomnikiem wielkiego człowieka”.

Gmina Wieleń

Godnego upamiętnienia 101 rocznicy Powstania Wielkopolskiego doczekali się również mieszkańcy Gminy Wieleń. Tam samorządowcy wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło Ziemi Wieleńskiej wraz z mieszkańcami złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikami pamięci Bohaterów Powstania Wielkopolskiego  w Wieleniu, Miałach, Wrzeszczynie oraz Rosku. Obchody zostały zakończone mszą świętą w intencji Powstańców Wielkopolskich w Gulczu.

Gmina Krzyż Wielkopolski

Nasza Gmina względem innych w powiecie wypadła przyzwoicie. Delegacja składająca się z władz samorządowych naszej miejscowości, złożyła kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym  dokonania Powstańców przy Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919. Skromne i symboliczne upamiętnienie, jednak bardzo ważne dla wielu mieszkańców Krzyża, gdyż wyraźnie sygnalizowało, że pamiętamy!
Nie obeszło się jednak bez pewnych kontrowersji. Według niektórych mieszkańców zbyt późno zostały wywieszone flagi. Mieszkańcy interweniowali w tej sprawie. Należy pamiętać, że to do władz Urzędu Miejskiego i pracowników odpowiedzialnych merytorycznie za tego typu tematy należy ostatnie słowo, zwłaszcza w kwestii ustalenia ewentualnego programu i przebiegu uroczystości. Jeśli było takie założenie, flagi –  przykładowo – mogły zostać wywieszone w momencie składania wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym. Mogły również zostać wywieszone o godzinie, powiązanej z rozpoczęciem powstania. Na taką okazje powinien być przygotowany odpowiedni program, który jednak nie zauważyliśmy aby został opublikowany.

Gmina Trzcianka

Nie przeprowadziła oficjalnych obchodów Powstania. Jednak na stronach internetowych gminy Trzcianka i Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance pojawiły się informacje odnośnie rocznicy. Ponadto trzcianeckie Muzeum wspiera swoim patronatem konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim organizowany przez Szkołę Podstawową w Miałach (konkurs odbywa się 9 stycznia 2020 w Miałach).

Czarnków

Mimo zapytania wysłanego przez naszą redakcję dnia 02.01.2020 do dnia publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi odnośnie obchodów Powstania. Należy jednak pochwalić inicjatywę oddolną zorganizowaną przez Kohortę Czarnków, która w dniu rocznicy w centrum miasta przez odśpiewanie hymnu i odpalenie rac upamiętniła tę ważną datę. Na fanpage’y powiązanych z miastem Czarnków pojawiły się upamiętniające wpisy. Dopiero 07.01.2019 przedstawiciele władz publicznych złożyli kwiaty w miejscach Pamięci Narodowej.

Gmina Lubasz i Połajewo

Z tych gmin do dnia publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi na temat obchodów 101 rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, dlatego ciężko powiedzieć, czy jakiekolwiek obchody upamiętniające rocznicę się odbyły.

Okiem redakcji

Można odnieść wrażenie, że w naszym powiecie część Gmin odpuściła sobie temat Powstania. W końcu nie była to 100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego ale 101 więc po zeszłorocznych, hucznych obchodach można sobie odpuścić! Jest to niesamowicie przykre, gdyż na naszej Wielkopolskiej ziemi, przeprowadzono jedno z nielicznych udanych powstań, które miało realny wpływ na kształt naszego kraju. Przykładowo nieudane Powstanie Warszawskie, jest o wiele bardziej rozpowszechnione w całym kraju, dlatego, że jest w odpowiedni sposób upamiętniane i eksponowane. Brakuje podobnej determinacji w kwestii Powstania Wielkopolskiego, z którego jako Wielkopolanie powinniśmy być DUMNI!  Liczymy, że rok 2020 przyniesie w tej kwestii zmianę.

Wojciech Wysopal

____________________
Ciekawe linki i zdjęcia zaczerpnięte z
Obchody Powstania Krzyż Wielkopolski oraz tutaj
Obchody Powstania Drawsko
Obchody Powstania Wieleń
Informacje o Powstaniu Trzcianka 
Obchody Powstania Czarnków Kohorta
Obchody Powstania Czarnków