Wizualizacja propozycji zmian w Parku im. Stanisława Staszica
Propozycję przygotowała pani dr inż. arch. kraj. Anna Gałecka-Drozda, którą wspierał Piotr Drozda – mąż
W projekcie również brała udział pani mgr inż. Zofia de Mezer-Uciechowska – konsultant merytoryczny

O projekcie
We wtorek 10.12.2019 w sali widowiskowej w Krzyżu Wielkopolskim odbyła się wizualizacja propozycji zmian w Parku im. Stanisława Staszica.  W prezentacji udział wzięła nasza redakcja.
Po przeanalizowaniu zaprezentowanych materiałów trzeba sobie szczerze powiedzieć!
Projekt wygląda bardzo obiecująco.
Znalazło się w nim miejsce na nowoczesny plac zabaw dla dzieci z motywami kolejowymi, polana rekreacyjna, miejsce na rozkładaną scenę i wybieg dla psów.  Projekt zakłada, że będzie skrótem komunikacyjnym na linii ul. Staszica – Dworzec PKP.

Zalety zmian
Według pani Anny nasz park jest zasobem, który należy chronić,  wzmocnić i wydobyć.  Tereny zieleni pozytywnie oddziałują na mikroklimat miejski i sprawiają, że korzystniej się czujemy.  Zauważyła, że przestrzeń jest zdegradowana, obecna lokalizacja pawilonów wpływa negatywnie na przestrzeń parków.  Prawdą jest, że park jest zdegradowany, w obecnym kształcie nie służy praktycznie nikomu,  dwadzieścia lat temu każdego dnia można było zaobserwować bawiące się tam dzieci, dzisiaj jedynymi użytkownikami są ludzie skracający sobie drogę na PKP oraz spacerowicze z czworonogami.

Pawilony
Najwięcej emocji budzi nowa lokalizacja dla sklepów znajdujących się na linii Parku. Mają one zostać przeniesione w miejsce za dawną górką.  Dodatkowo ma tam powstać przestrzeń dla ogródków kawiarnianych znajdujących się przy pawilonach. Radny Rady Miejskiej w Krzyżu Wielkopolskim Kamil Wojna nadał ton dyskusji pytając o powierzchnię nowych pawilonów, zapytał również, kto pokryje koszta ich przeniesienia oraz co znaczy, że według pani Anny Gałecka-Drozda sklepy są patologiczne?

Kontrowersyjne pytania i odpowiedzi
Pani Anna odpowiedziała na pierwsze i ostatnie pytanie. Przestrzeń na lokale to, około 250m2. Natomiast co do pytania o patologię, którą generują sklepy, odparła, że nie chodziło o same sklepy, ale o to, że za sklepami spożywany jest alkohol.  Chodziło tutaj o wcześniejszą wypowiedź pai projektant, której udzieliła przy punkcie dotyczącym aktualnej lokalizacji pawilonów. Pani Anna wyjaśniała, że ograniczają widoczność od strony ulicy, co zmniejsza poczucie bezpieczeństwa, co generuje zachowania na granicy prawa, wręcz patologiczne.

Jakie koszta?
Jednak to nie koniec kontrowersji z tym związanych ponieważ na pytanie dotyczące tego, kto pokryje koszta przeniesienia pawilonów, odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Nie ma się jednak co dziwić, gdyż koszta tego przedsięwzięcia są nieznane.  Pani Anna Gałecka-Drozda nie potrafiła odpowiedzieć też na pytanie pana Jarosława Bilińskiego, który chciał uzyskać informacje, o kosztach stworzenia samego projektu.  Takie rzeczy powinny być raczej jasne i przejrzyste, a realizator uświadomiony o cenie za jaką tworzy projekt. Jest to co najmniej podejrzane, gdyż raczej projekt nie powstał w oparciu umowy o wolontariat.

Co ze sklepami na linii parku?
Pani Leokadia Sydow sołtys Lubcza Małego, zapytała o dwa pierwsze sklepy stojące od strony ul. Wojska Polskiego, mowa tutaj o Bistro związanym z Radnym Rady Miejskiej panem Tomaszem Pawłowskim i stojącym miejsce wcześniej-  aktualnie pustym blaszakiem. Kwestia dwóch pierwszych sklepów budzi spore zainteresowanie, świadczą o tym choćby zapytania, które napłynęły do naszej redakcji na kontakt@stacjakrzyz.pl. Warto zaznaczyć, że w myśl rozumienia słów pani projektant, te pawilony również generują zachowania patologiczne, pod względem tego, że na ich tyłach odbywają się różne, nieprawidłowe zachowania. Co jednak z nimi się stanie? Zobaczymy!

Przedsiębiorcy ze Staszica
Podsumowując, samo przeniesienie pawilonów do nowej lokalizacji, jest pomysłem dobrym i pozytywnie wpływającym na całokształt parku. Jednak należy to zrobić w poszanowaniu ciężkiej pracy ich właścicieli, którzy świadczą usługi dla mieszkańców naszego miasta już od lat. Powinno to zostać zrobione bezkosztowo z uwzględnieniem rekompensaty za okres, w którym sklepy nie będą funkcjonować z gwarancją zabezpieczenia podobnej przestrzeni do tej, którą posiadają teraz.

Do sprawy, dzierżaw jeszcze i przeniesienia pawilonów jeszcze powrócimy przy innym materiale.

Przykry Akcent, który wszystko zepsuł
Należy zaznaczyć, że przykrym była wypowiedź pani mgr inż. Zofii de Mezer-Uciechowskiej, która stwierdziła, że jesteśmy zapyziałą miejscowością w kontekście braku sprzątania odchodów swoich zwierząt. Idąc tym tropem myślenia zapyziała jest również Piła i Poznań, gdyż w każdej miejscowości znajdą się osoby, które usuwają odchody po swoich czworonogach i takie, które tego nie czynią. Generalizowanie jest to bardzo krzywdzące. Stwierdziła również, że jest przerażona uwagami jakie czynili mieszkańcy z widowni, gdyż są to uwagi mieszkańców zapyziałego miasteczka. W myśl pani Zofii powinniśmy siedzieć cicho i tylko przytakiwać na to, co nam ktoś zaproponuje? Wydaje się, że według pani magister wszyscy mieszkańcy innych miejscowości posiadają wykształcenie wyższe i zadają tylko idealne pytania. Wypowiedź pani Zofii wskazuje na to, że również przedsiębiorcy, prowadzący swoje biznesy na linii parku, powinni siedzieć cicho i nie zdawać pytań.

Generalnie to wystąpienie było niepotrzebne, gdyż poprzedniczka – pani Anna Gałecka-Drozda – zaprezentowała projekt w bardzo przystępny i zachęcający sposób. Dodatkowe wyjaśnienia, dopowiedzenia i obrażanie mieszkańców naszej miejscowości wyrządziły więcej szkody niż pożytku.

Ankieta na koniec
Na koniec warto zaznaczyć, że cennym była przeprowadzona ankieta dot. proponowanych zmian w Parku przy ul. Staszica. Według zapowiedzi ma się niebawem pojawić w naszych domach za pośrednictwem różnych źródeł w tym szkół.

⚠️ Naszym zdaniem największe plusy i minusy

 Miejsce na plac zabaw z motywami kolei
 Ogródki kawiarniane blisko nowej lokalizacji pawilonów
 Miejsce na scenę mobilną
 Stworzenie skrótu komunikacyjnego na linii ul. Staszica-Dworzec PKP
 Wzmocnienie i wydobycie z naszego parku walorów przyrodniczych
 Potencjalna wizytówka miasta Krzyż Wielkopolski

Skandalicznie a zarazem przykre słowa wypowiedziane w kierunku mieszkańców Krzyża przez panią Zofię de Mezer-Uciechowską – konsultanta merytorycznego projektu
 Liczne kontrowersje i niejasności odnośnie sklepów na linii Parku Staszica
 Brak informacji o kosztach stworzenia wizualizacji
 Brak perspektyw finansowana projektu na dzień dzisiejszy
 Nieznany termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektu
 Brak informacji o przybliżonych kosztach inwestycji

– Wojciech Wysopal

___________
Grafiki zaczerpnięte z www.krzyz.pl