Krzyż po wyborach parlamentarnych 2019

W Krzyżu Wielkopolskim w wyborach do Sejmu zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 1372 głosy, na drugim miejscu klasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 1062 głosów.  Oznacza to, że KO przegrała o 310 głosów. Przeprowadziliśmy, krótką analizę, stawiając pytanie, skąd porażka Koalicji Obywatelskiej na naszym terenie? Za Prawem i Sprawiedliwością przemawiają dwa czynniki ogólnopolskie i jeden lokalny.

Programy Socjalne
Zwycięstwo PIS to przede wszystkim skutecznie rozbudowywana i funkcjonująca opieka socjalna. Jest to znaczący czynnik, zwłaszcza, że z programów rządowych korzysta wielu mieszkańców naszej Gminy.

Brak konkurencji
Kolejnym czynnikiem był brak konkurencji. Koalicja Obywatelska stanęła do wyborów niewyraźnie, bez silnego lidera z przeciętnym programem, mimo obecność w naszej miejscowości jednego z kandydatów KO do Sejmu, na niewiele się to zdało. Ponieważ lokalnie był jeszcze jeden ważny element klęski Koalicji.

Sprawna kampania
Trzecim czynnikiem porażki KO była bardzo intensywna kampania PIS na naszym terenie. Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości aż do 6 miejsca na liście, pojawiali się wszędzie przed wszystkimi partiami. Ich plakaty można było ujrzeć na barierkach, słupach, rusztowaniach, gotowych stelażach i innych miejscach oraz różnych formach. Dwóch kandydatów, których plakatów w naszej Gminie było najwięcej, czyli Krzysztof Czarnecki i Marcin Porzucek otrzymali najlepszy wynik.  Dla porównania plakatów, banerów i innych wizualnych form po stronie KO w naszej Gminie było zdecydowanie mniej.

Senat
Trochę inaczej wyglądała sytuacja z kandydatami do senatu. Tutaj wygrywa Adam Szejnfeld z Koalicji Obywatelskiej i on zostaje Senatorem z okręgu 88.

Wyniki

Sejm
PIS 1372 głosów
KO 1062 głosów
SLD 505 głosów
PSL 403 głosów
Konfederacja 202 głosów

Senat
KO 1647 głosów
PIS 1363 głosów
Ja obywatel 495 głosów

Frekwencja 
Frekwencja wyniosła 52,51% – co jest najniższą w całym naszym powiecie
Największa frekwencja została odnotowana w Mieście Czarnków 62,47%